Recliners
-
High Impact U1060113 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Talk about having it all. This power recliner entices with a luxe look and fabulous feel—and satisfies with high-end style at an affordable price. Sleek and stylish, this impressive seating offers the convenience of one-touch power controls along with USB charging. It's everything you need, right at your fingertips, to take your comfort to the next level.
$1,319.95
$2,269.95
Save $950.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | High Impact |
| Motion Type | Power |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Tobacco |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Outside Parts, Arms, Backs, Rails: 26% polyester and 74% PVC • Cushion, Backs and Arms: 100% leather |
| Additional Information |
• One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button • Easy View™ adjustable headrest puts your head and neck in optimum position for reading or watching TV even if you're fully reclined • Extended ottoman for enhanced comfort • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Storage armrests with 2 cup holders; USB charging • Power cord included; UL Listed |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 22.75 inch(es) / 57.79 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 36.75 inch(es) / 93.35 cm |
| Height | 43.5 inch(es) / 110.49 cm |
| Depth | 40.25 inch(es) / 102.24 cm |
| Weight | 133 lb(s) / 60.33 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 37.75 inch(es) / 95.89 cm |
| Height | 30.13 inch(es) / 76.53 cm |
| Depth | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Weight | 153 lb(s) / 69.4 kg |
| Volume | 22.38 cu. ft. / 0.63 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052890884 |
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this queen sofa sleeper's good looks and affordable + More
-
$4,169.95
Save $1,740.00
$2,429.95
Modmax 92102S22 6 pc Sectional with Chaise and Storage Console
(Sectionals - Stationary)Looking cool and contemporary is great. But when it comes down to it, you’re all about low-maintenance + More
-
$2,539.95
Save $1,060.00
$1,479.95
Next-Gen Gaucho 5420387 Reclining Power Sofa
(Sofas - Power Recline)Kick back, relax, and enjoy some sports on TV with this power reclining sofa. You will love its double + More
-
This decidedly modern loveseat proves less is more, bringing simply inviting style to your living room. Take + More
-
Fresh yet classic. That’s the beauty of this oversized chair. Dressy and also soft to the touch, its organic + More
-
Whether your inspiration is contemporary or classic, this ottoman's good looks and affordable luxury are hard + More
-
Experience the perfect blend of well-appointed comfort and stylish design with this swivel accent chair. Its + More
-
For fans of urban industrial design, this 3-piece entertainment center clearly steals the show. Its blend of + More
